Internet žije. Každý den se něco mění. Včetně on-line služeb pro podnikatele a markeťáky. Například e-mailingové nástroje. Co fungovalo včera, dnes už ne. A co funguje dnes, zítra už bude možná jinak. Začátkem roku 2015 jsem objevil emailingový nástroj MailerLite. V té době toho ještě moc neuměl, ale stál jen pár babek. Dnes už toho umí hodně. A levný je pořád. Do 1000 kontaktů dokonce zdarma. Co všechno MailerLite umí a proč se o něj máte zajímat? Zjistěte v článku.

Možná je to i váš případ: zakládáte nový projekt, novou službu, nový brand. Za začátku ani nevíte, zda vám to bude fungovat. Jestli vám vydělá. Ale už na začátku všichni “natahují ruku” a chtějí po vás peníze. Za toto, tamto, ono, tamhleto. Za všechno.

Jasně, znám pravidlo “nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci.” A proto je raději používám zadarmo. Alespoň na začátku, než si nástroj či službu otestuju, ověřím, jestli vůbec funguje. Jakmile zjistím, že maká perfektně a přináší profit, bez problému pořídím vyšší placenou verzi.

MailChimp, SmartEmailing, AcyMailing, Ecomail…

Během let, co emailingové nástroje používám, jsem jich poznal a vyzkoušel několik. Zpravidla fungovaly dobře. Po nějakou dobu.

Například MailChimp vypekl několik mých klientů, když dostali ban za nadměrné ohlášky spamu. Asi si pamatujete kiks z let minulých, když Seznam ve svém pošťákovi prohodil tlačítka.

A tak jsem přeskočil na tuzemský SmartEmailing. Politika provozovatelů nebyla tak přísná. Jenže s podporou je to horší. Na odpověď čekáte třeba 3 dny, o víkendu tam zřejmě nikdo nemaká. Občas dorazí informace typu “V pátek jedeme na sraz, tak tu na podpoře nikdo nebude, až zase v pondělí….” Věřím, že se časem vylepší.

U SmartEmailingu je ale fajn možnost propojení s jejich dalšími nástroji, například FAPI. Ale přihlašovací formuláře jsou hodně omezené. A s žádnými běžnými službami SmartEmailing moc nepropojíte. Možná někdy v budoucnu.

Naštěstí je na trhu nástrojů pro emailing mnoho. Kdysi jsem zamýšlel vyzkoušet i český Ecomail, avšak na mé dotazy, zda umí to či ono, nikdo nereagoval. V té době vypadal nástroj dost mrtvě. To bylo však v době jejich začátků. Třeba už je dnes Ecomail lepší. Vím, že existují i jiné tuzemské nástroje, například Clipsan. Nemohu posoudit, netestoval jsem. Zato jsem otestoval i AcyMailing - přímo na své doméně a s pomocí CMS Joomla!

K věci: Co umí MailerLite?

Co tedy umí MailerLite? Zvládá zdarma i funkce, které vám žádný jiný emailingový nástroj, pokud vím, ve volném režimu nenabídne.

Autoři o sobě píší, že MailerLite postavili po přečtení knihy Rework, v češtině Restart, od tvůrců BaseCamp.

Pár čísel na úvod

• 169 223 firem a podnikatelů používá MailerLite.
• 1 000 000 000 e-mailů pošlou měsíčně.
• 2 měsíce tým v zimě 2015 / 2016 pracoval z Bali.
• 7 jazyků ovládají členové týmu, který má vlastní kavárnu a “sedí” v litevském Vilniusu.

• 50 % členů týmu pracuje na dálku z Brazílie, Singapuru, Španělska, Nového Zélandu, Thajska.
• 25 let - to je průměrný věk členů týmu.
• 120 zemí je domovem odběratelů, kteří pravidelně čtou novinky MailerLite. Včetně mě.

MailerLite na Bali.

Ve free tarifu do 1000 kontaktů dostanete tyto fičury:

Drag & drop editor - natahejte si kampaň

Vše je intuitivní, pohodlné, přesné. Nic se vám nerozsype ani při editaci přes sebe nepřekrývá, jako u některých jiných “přetahovacích” editorů.

Úprava fotografií - vylepšete obrázky

Přímo v MailerLite si upravíte obrázky a fotky - můžete ořezávat zmenšovat, ladit tonalitu, vkládat do nich text. Ale funkce Photoshopu od toho raději nečekejte.

Přesuny seznamů, rozdělování, aneb kontakťata, hejbejte se

Kontakty snadno přesunete mezi seznamy. V případě potřeby seznamy rozporcujete nebo sloučíte.

Přehledné statistiky a klikací mapy - pro odpůrce excelu

Tohle snad umí už každý e-mailingový nástroj, ale asi ne tak vizuálně pěkně.

MailerLite statistiky a klikací mapy.

A/B testování - testování matka výkonu

Tady už zpravidla zdarma poskytované funkce jiných nástrojů končí. A/B testy vám ve free režimu poskytne jen málokterý nástroj pro emaling.

Autorespondery zdarma - zapněte automat

Pokud A/B testování nějaký nástroj grátis umí, tak autorespondery už ne. Mýlím-li se, doplňte mě prosím v komentáři. Welcome auto kampaně, přání ke jmeninám, posílání ebooků,… paráda. Do 1000 kontaktů stále zdarma.

Webové formuláře, pop-upy, landing pages - sběrače kontaktů

Na poli přihlašovacích formulářů vývojáři dlouho zaostávali. Ale dnes už je to mnohem lepší. Vizuálně pěkné, plně funkční, včetně funkce double-opt-in a děkovacích stránek. Před pár dny navíc Mailerliťáci představili nové varianty pop-up formulářů.

A teď pozor - nově umí také exit pop-ups. S nimi mám z jiných služeb dobré zkušenosti a výsledky. U MailerLite jde o novou funkci, teprve testuji. Používám také “exity” od Sumome nebo Privy.

Více uživatelů - rozdělte role

Do svého účtu můžete přizvat další uživatele. Ani to nebývá v emailingových nástrojích poskytovaných zdarma zvykem.

RSS do emailu - automat, když nestíháte - zdarma!

Máte fofr, nestíháte pravidelně posílat kampaně a novinky, ale stíháte blogovat? Nasaďte službu RSS to Email. Pravidelně odběratelům pošle novinky z vašeho RSS feedu. Tuto službu umí i MailChimp, ale ne zdarma. Psal jsem o ní v článku Propagujte obsah a buďte vidět – 1. díl Propagace obsahu.

MailerLite - auto resend.

Auto Resend - připomeňte se znovu

Autoři uvádějí, že znovuposláním kampaně díky službě Auto Resend těm, kteří na první várku nijak nereagovali, dosáhnete až o 30 % většího open rate. Zatím jsem nezkoušel, mám v to-do.

Šablony pro méně kreativní

Máte kalup, nechce se vám vytvářet svůj layout pomocí drag & drop? Vyberte si některou z mnoha šablon. Grátis.

MailerLite šablony.

Ovládací appky - pohodlně i od piva

Větší emailingové nástroje je mají také, menší nikoliv. Mobilní ovládací appka ve vaší kapse.

iPad Subscribe App - webový form na cesty

Takovouhle appku asi nemají ani větší konkurenti. Jste na veletrhu, konferenci a sbíráte nové kontakty. Jak to uděláte? Buď posbíráte tunu navštívenek, kterých pak polovinu na afterparty zase poztrácíte, případně si napíšete kontakty do notýsku. Anebo vytáhnete iPad s aplikací od MailerLite. Váš nový webový formulář bez webu, na cesty. Zájemci vám na iPadu vyťukají jméno, e-mail, cokoliv, a tadá, hotovo. Kontakt uložen přímo do databáze.

On-line podpora je svižná

MailerLiťáci jsou si vědomi důležitosti spokojených zákazníků. Podpora je k dispozici pomocí on-line kecálku. Odezva svižná, do pár minut. I pro uživatele, kteří službu používají zdarma. Jinde za nástroj zaplatíte měsíčně balík, ale podpora vám odpoví kdo ví kdy.

Integrace s výkonnými mašinami + API

To, co například českým emailingovým nástrojům hodně chybí, jsou propojení na světové on-line marketingové mašiny. MailerLite jich sice neumí tolik jako třeba MailChimp, ale umí jich dost i pro náročnější. Na pár kliků jej propojíte se službami WordPress, Facebook, SumoMe, OptinMonster, CreateForm, Privy, Ninja Poups, Zapier. Stačí?

Je však otázkou, jak dlouho služby třetích stran ještě budete potřebovat, kdy už MailerLite umí tolik věcí přímo v základu. A do 1000 kontaktů zdarma.

Má MailerLite i nějaká negativa? Má

Abych nástroj nepřechválil, prozradím i pár negativ, na která jsem narazil. Jak už jsem psal, limit pro používání zdarma je 1000 používaných kontaktů v seznamu či seznamech. Ale pozor - je jedno, zda je smažete, jestli se vám ze seznamu odhlásí.

Jakmile přešvihnete 1000 kontaktů, s placeným režimem končíte. Tedy nekončíte - pošlete kampaň maximálně jen na 1000 kontaktů. Ty ostatní mají smůlu. Musí počkat, až si připlatíte.

Pokud se do této fáze dostanete, díky funkci dělení seznamů si můžete vyselektovat 1000 kontaktů a pokračovat v marketingu alespoň s nimi.

Odhlášené kontakty z limitu odeberou až za 2 měsíce

Když jsem v minulosti psal na podporu, zmínili mi, že smazání “přebytečných či mrtvých” kontaktů nepomůže. Služba je vede dál v evidenci a dál započítává do limitu. To kdyby se prý někdy v budoucnu zase k odběru přihlásili.

Ale cca jednou za 2 měsíce prý probíhá automatická čistka, kdy odhlášené kontakty z limitu odeberou. Jenže čekat 2 měsíce se vám asi chtít nebude. Stále však máte možnost pořídit si placený tarif.

Padne zřídka

Za dobu, kdy MailerLite používám, jsem zaregistroval pár výpadků. Ale to se asi stává všude. Kiksy opravili do pár hodin.

Za kolik?

Ceny jsou přátelské - 1001-5000 kontaktů za $ 10 měsíčně, 5001-10000 za 20 dolarů na měsíc, 10001-15000 za 30 měsíčně a tak dál. Zaplatíte-li na rok předem, dostanete ještě 30% slevu. Pohoda. Navíc, do 1000 kontaktů v plné palbě grátis.

Otestujte MailerLite

Otestujte si MailerLite. A dejte echo, jak vám vyhovuje.

Marián Kábele
Autor: Marián KábeleWeb: http://www.obsahari.cz
Stratég obsahu
Tvořím obsahové audity a průzkumy konkurence, sestavuji strategie, analyzuji efektivitu obsahu. A také o něm bloguji.