Provozujete restauraci, bufet, koloniál na vsi či na okraji města, anebo prodáváte sportovní potřeby? Je-li zrovna v nížinách sníh, poraďte lidem z okolí, kam na běžky. Vyšlápněte zimní běžecké trasy, vyvěste mapy a pozvěte lyžníky k sobě do provozovny na svařák nebo grog. Přečtete si, jak na to.

Roky jsem nestál na běžkách. U nás v nížinách Českého ráje v zimě moc sněhu pro běžky nebývá. Ale v roce 2017 to je jinak, sněhu dost, a má ještě přichumelit! Nasněžíno, tak jsem před pár dny zase vyrazil. Překvapilo mě, kolik je v okolí vyjetých běžeckých stop. A kolik jsem potkal vesnických běžkařů z okolí! Určitě více lidí než v létě na ulici.

Z hospody na louku jen pár metrů

V okolí máme dost restauračních zařízení, několik obchodů. Asi víte, jak to ne vesničkách mimo velká města vypadá – jedna hlavní ulice plus pár dalších. V ulicích domy. Hospodu od pole či louky dělí jen pár metrů.

Některé z lyžařských běžeckých stop dokonce vedou přímo v blízkosti restaurací, vesnických obchůdků a koloniálů. Po přiléhajících zasněžených pláních se okolo nich denně prohánějí běžkaři z mnoha okolních vesnic.

Venkovské gastro podnikání v zimě: zavřeno

Jak toho v zimě využívají místní gastro podnikatelé? Nijak. Skoro celý týden mají zavřeno. Otevírají jen večer, zhruba od čtvrtka do soboty. Jenže to už běžkaři bývají dávno doma.

Běžkaři na vsi suší ústa

Pokud také v zimě lítáte na běžkách, asi víte, jak po pár kilometrech vyschne v krku. Když lyžník neputuje po krkonošské nebo jiné horské magistrále, zpravidla si s sebou ani žádné občerstvovadlo nebere. Navíc, na horách je v zimě otevřených kiosků dost.

Venkovští běžkaři však musí sušit ústa. Přitom takový svařáček, grog, pivko, k tomu něco k zakousnutí. Kdo by „na otočce“ odolal? Dobít energii je na běžkách potřeba.

A proto mi, během běžek, v mysli vytanul malý obsahový tip a mini postup, jak trošku naplnit zimní hospodskou kasu.

Vyzvěte lid ze vsí a městeček v okolí na běžky, čtěte dál

Zimní obsahový marketing: Vyzvěte lid na běžky.

6krokový plán

1) Vyšlápněte pár km běžeckých tras

Pokud už to jiný běžkař neudělal před vámi, vyšlápněte ve svém okolí pár kilometrů běžeckých stop. Vezměte si na pomoc přátele, někoho z rodiny, anebo zaúkolujte kolegy z firmy.

2) Namiřte jednu nebo více tras ke své provozovně

Jednu ze stop samozřejmě namiřte i ke svému venkovskému obchůdku, bufetu, večerce, hospůdce.

Na křižovatky běžeckých tras umístěte pár směrovníků s nabídkou, například ve stylu „Speciální menu pro běžkaře: Čepované pivo, svařák, grog, čaj, klobása,…

3) Zvýhodněte běžkaře, budou vás mít rádi

K nabídce doplňte třeba: „Za každou ukázanou běžku sleva 5 %“.

4) Zmapujte okolí, rozmístěte mapy

Objeďte na běžkách okolí, načmárněte, klidně jen rukou na papír formátu A4-A3, pár běžeckých tras. Nakopírujte mapky na pořádně svítivý papír.

Rozvezte mapy a umístěte je na vývěsní plakátovací plochy po okolí, do výloh obchodů.

Publikujte mapky také na sociální sítě pro regionální komunity na Facebooku, Google+, pošlete je v elektronické podobě přátelům z okolí, ať mapku také šíří.

Tip: Mapky obrandujte, doplňte svoji značku, kontakt na sebe, odkaz na více info, své webové stránky. Chcete-li, uveďte rovnou na mapky i poskytované zvýhodnění pro běžkaře, viz bod 3. Ale pak se to špatně mění.

5) Připravte se na běžkaře

Dost vína na svařák, bečka piva navíc, něco do udírny, něco sladkého pro dámy a děti, ale také pár lyžařských vosků k tomu, baterky do čelovky – to vše se třeba bude hodit.

Obsahová strategie na zimu: Mapy pro běžkaře.

6) Pravidelně běžkařské trasy v okolí kontrolujte

Aktuálnost je důležitá. 1-2× denně své okolní trasy projeďte, ať to k vám běžkařům jede jako po másle. Zároveň zkontrolujte, jestli si někdo neodnesl směrové šipky k vašemu podniku, které jsou zapíchnuté u běžkařských křižovatek, domů na zátop, anebo zda je nezkonzumovaly srnky.

Tip 2: Vytvořte na svém webu speciální zimní sezonní sekci. Můžete tam publikovat například:

  • info o počasí a teplotě
  • sjízdnost běžkařských tras v okolí
  • kterým voskem dnes namazat (já se nějak pořád nemůžu trefit)

  • rekordy a časy lokálních běžkařů
  • jaké pitivo dnes vaříte
  • pozvánku na běžkařskou soutěž po lukách v okolí

Pokud se na běžky vypraví nějaký lokální novinář, možná to pak rozmázne i u sebe v novinách. A třeba ještě získáte titul Zimní podnikatel vesnice.

Jdete do toho? Dejte mi vědět

Jestliže tuto akci zrealizujete, dejte mi prosím vědět na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Možná poradím něco dalšího. Ale hlavně budu vědět, že to nepíšu jen pro srandu králíků, v tomto případě tedy spíš zajíců.

Tip 3: Může se hodit: 7 důvodů, proč vyrazit na běžky i doma okolo komína

Držím palčáky, skol!

Marián Kábele
Autor: Marián KábeleWeb: https://mariankabele.cz/
Stratég obsahu, fotograf a copywriter
Tvořím obsahové audity a průzkumy konkurence, sestavuji strategie, analyzuji efektivitu obsahu. A také o něm bloguji. Kromě toho fotím a píšu.