17. listopadu je Den boje za svobodu a demokracii. Státní svátek připomíná dvě studentské události – v letech 1939 a 1989. Pamatujete, co se tehdy dělo, víte, proč státní svátek vznikl? Podpořte studenty. Například přínosným sdělením, výzvou.

17. listopadu 1939

Po nepokojích navazujících na pohřeb studenta Jana Opletala vedení Nacistického Německa rozhodlo o uzavření českých vysokých škol. Během noci na 17. listopadu nacisté zatkli a následně popravili 9 studentských vůdců. Více než 1000 dalších převezli do koncentračního tábora.

Po 3 letech účastníci schůze Mezinárodní studentské rady v Londýně přijali Prohlášení spojeneckých studentů k 17. listopadu a došlo k vyhlášení tohoto dne jako Mezinárodní den studentstva.

17. listopadu 1989

Po 50 letech od událostí v roce 1939 vyšli studenti znovu do ulic, aby si připomněli nacistické represe. Setkání v Praze nakonec „přerostlo“ v demonstraci proti komunistickému režimu. Obdobně tvrdě, jako před 50 lety, k demonstraci studentů přistoupili i zástupci tehdejších bezpečnostních složek. Co se dělo potom, asi víte.

Podpořte studenty

Několik studentů za své odhodlání a názory zaplatilo životem. Věnujte jim vzpomínku, podpořte jejich aktivity. Třeba i nějakou výzvou, jako studenty a mládež oslovili členové redakce Rádce z Předmostí v prosincovém vydání v roce 1939.

S ohledem na režim a válku sice dost opatrně, ale přesto pár vět do magazínu „propašovat“ dokázali. Připojujeme v původním znění.

Sdělení studentům a mládeži v prosinci 1939.


Ukázat další obsahové tipy pro advent a Vánoce.

 

Marián Kábele
Autor: Marián KábeleWeb: https://mariankabele.cz/
Stratég obsahu, fotograf a copywriter
Tvořím obsahové audity a průzkumy konkurence, sestavuji strategie, analyzuji efektivitu obsahu. A také o něm bloguji. Kromě toho fotím a píšu.